Okręg nr 2: gmina Lubań, gmina Olszyna, gmina Siekierczyn

1. NIEKRASZ Janusz Marek

okr4 1 smMam 64 lata, ekonomista z wykształcenia, przez siedem kadencji wójt gminy Siekierczyn w latach 1990 -2018.

Dlaczego kandyduję do Rady Powiatu:

Swoje doświadczenie samorządowe w zakresie zarządzania gminą chciałbym wykorzystać w sprawowaniu funkcji radnego powiatu  lubańskiego dla dobra mieszkańców powiatu i Gminy Siekierczyn.

Janusz Niekrasz

 


 

 

 

 

2. MADUROWICZ Zbigniew Adam

okr4 2 smZbyszek Madurowicz urodził się 20 czerwca 1949 roku we Wrocławiu. Po ukończeniu studiów na Wydziale Farmaceutycznym Uniwersytetu Medycznego we Wrocławiu, wówczas Akademii Medycznej, w 1975 roku rozpoczął pracę zawodową w jednej z aptek wrocławskich. Rok później przyjechał do Lubania i objął kierownictwo dzisiejszej apteki "Pod Siedmioma Planetami", a następnie od 1990 przeniósł się do apteki w  Olszynie, w której po prywatyzacji, już jako właściciel, pracuje do dzisiaj.

Praca zawodowa, którą wykonuje z przyjemnością i zrozumieniem pacjenta, zawsze stanowiła dla niego priorytet, czasem kosztem życia rodzinnego. Ponad dziesięć lat temu zajął się pracą społeczną w realiach wykonywanego zawodu. Kiedy w Polsce tworzył się w 1991 roku odrodzony samorząd aptekarski Zbyszek postanowił spróbować i do dnia dzisiejszego w nim pracuje, pozostając z kadencji na kadencję członkiem Rady  Dolnośląskiej Izby Aptekarskiej.

Przez osiem lat był skarbnikiem Izby Aptekarskiej, dzisiaj prowadzi trudne sprawy wykroczeń w komisji etyki zawodowej, a od 15.12.2015 pełni funkcję vice prezesa DIA. Cztery lata temu objął funkcję przewodniczącego Sekcji Historii Farmacji Oddziału Dolnośląskiego Polskiego Towarzystwa Farmaceutycznego. Opublikował wiele artykułów i prac z zakresu historii zawodu i aptekarstwa.

Za swoją pracę na rzecz farmacji aptecznej został w listopadzie 2007 roku odznaczony przez Prezydenta RP Srebrnym Krzyżem Zasługi. Dwa lata później otrzymał najwyższe aptekarskie odznaczenie zawodowe – medal prof. Koskowskiego.

Lata zbierania i poszukiwań informacji historycznych pozwoliły uświetnić uroczystość nadania Olszynie praw miejskich wydaniem w 2004 roku książki „Olszyna w historię wpisana, w tym Biedrzychowice i okolice”. Jest ona jedynym polskojęzycznym przekazem lokalnej historii. Systematycznie powiększająca się wiedza – dzięki kolekcjonerstwu i kontaktom z przyjaciółmi z Niemiec – znalazła swoje miejsce w licznych artykułach początkowo w „Przeglądzie Lubańskim”, a później do dnia dzisiejszego w „Ziemi Lubańskiej” i w naszej „Gazecie Olszyńskiej”. Na początku tego roku doniesienie naukowe o budowie olszyńskiego kościoła zostało opublikowane w amerykańskim Journal of Civil Engineering and Architecture pt.  „History of Church Design in Olszyna Lubanska”.

Uprawiane z zamiłowaniem kolekcjonerstwo doprowadziło do powstania bardzo dużego zbioru olszyńskich pamiątek, w tym największej w skali europejskiej kolekcji pocztówek z Olszyny i przyległych wsi, liczącej ponad 800 kart, przedstawiających nasze miasto i okolicę nierzadko sprzed 120 lat. Oglądanie zbioru jest fascynującym spacerkiem i materiałem historycznym i porównawczym na tle dzisiejszych zmian.

Prywatna kolekcja obrazów i rysunków niemieckich malarzy z powiatu powiatu lubańskiego: Ludwiga Danzigera, Gustava Krausche, Albrechta Brucka czy Hermanna Effenbergera jest największa na tym terenie i stanowi świetne uzupełnienie zbioru Muzeum Lubańskiego.

Wyniesione z rodzinnego domu zainteresowanie historią znajduje też swoją realizację w lubańskim Stowarzyszeniu Miłośników Górnych Łużyc, którego jest jednym z założycieli i do dnia dzisiejszego jego skarbnikiem . Bierze udział w wystawach i wygłasza referaty podczas organizowanych konferencji naukowych.

Od momentu kiedy utworzono Lubańskie Centrum Historyczne miał wystawy poświęcone olszyńskiemu meblarstwu, lubańskim malarzom oraz etykietom wiszącym (temat aptekarski). Równocześnie użycza swoje zbiory na wystawy tematyczne w Centrum Historycznym i Muzeum Lubańskim, w którym od roku pełni funkcję przewodniczącego Rady Muzeum. Jego liczne teksty historyczne dotyczące ewangelików można znaleźć na stronie Parafii ewangelicko-augsburskiej w Lubaniu.

Dwa lata temu został prezesem nowopowstałego Towarzystwo Miłośników Ziemi Olszyńskiej „Olsna” 1254, co jest niewątpliwie docenieniem mecenatu i zaangażowania w życie społeczne Olszyny. Nowo powstałe towarzystwo w ciągu roku zorganizowało Obchody 120- lecia kościoła połączone z konferencją naukową i międzynarodowy przegląd chórów.

Podczas obchodzonych uroczyście obchodów dwudziestopięciolecia  odrodzonego samorządu aptekarskiego mgr Zbigniew Madurowicz za wybitne zasługi otrzymał dwa medale okolicznościowe nadane przez Dolnośląską i Naczelną Izbę Aptekarską.

Dzisiaj staje przed Państwem człowiek spełniony, wielowątkowy w działaniu i pomimo wieku w dalszym ciągu kreatywny i wart poparcia.  

Zbigniew Madurowicz


 

3. USYK-KRZESZOWIEC Anna

okr4 3 smMam 39 lat, z wykształcenia jestem ekonomistką - absolwentką Akademii Ekonomicznej we Wrocławiu. Prywatnie żona i matka dwóch córek.

Zawodowo związana jestem ze służbą zdrowia. Od ponad 15 lat pracuję  w Szpitalu w Lubaniu, dlatego  bliskie są mi problemy służby zdrowia.

Zawsze staram się rozwiązywać problemy społeczne.

Wierzę w tradycyjny system wartości oparty o rodzinę i dom. Jestem osobą odpowiedzialną, dotrzymującą obietnic oraz konsekwentnie dążę do osiągnięcia wyznaczonych celów.

Zdobyte doświadczenie i wiedzę mogę wykorzystać dla dobra mieszkańców w Komisjach: Zdrowia i Finansów.

 

Anna Usyk-Krzeszowiec


 

 

4. KALINOWSKA-TYMIŃSKA Iwona Barbara

okr4 4 smOd 28 lat pracuję w Szkole Podstawowej im. Orła Białego wchodzącej w skład Zespołu Szkolno-Przedszkolnego w Kościelniku. Przez kilka lat pełniłam funkcję wicedyrektora tejże Szkoły.  Jestem nauczycielem dyplomowanym, uczę języka polskiego, ukończyłam także studia podyplomowe z zakresu historii oraz zarządzania oświatą.

Pracowałam w wielu oświatowych projektach unijnych, m.in. Szkoła Marzeń, Einstein – każdy ma w sobie ukryty potencjał, Multimedialne przedszkole, Dolnośląsko-Saksońska Akademia Edukacyjna, Bezpośrednie wsparcie rozwoju szkół i przedszkoli poprzez wdrożenie zmodernizowanego systemu doskonalenia nauczycieli w powiecie lubańskim. Udzielam się społecznie w Polskim Towarzystwie Schronisk Młodzieżowych w Lubaniu i dlatego w szkole założyłam wraz z kolegą kółko turystyczne, aby zaszczepiać dzieciom i młodzieży ‘bakcyla” turystyki.

Mimo iż pochodzę z Mazur, w Lubaniu mieszkam 28 lat. Przyjechałam tu za moim mężem, który otrzymał pracę w ówczesnym WOP-ie. Lubań i okolice bardzo mi się spodobały i muszę przyznać, że była to „miłość od pierwszego wejrzenia”.

Mam troje dzieci – dwie dorosłe już córki i niepełnoletniego syna. Bardzo lubię aktywnie spędzać czas wolny, a szczególną przyjemność sprawiają mi wędrówki po naszych górach.

Iwona Kalinowska-Tymińska


 

5. ZATOŃSKI Marek Jerzy

okr4 5 smMam 53 lata. Jestem lekarzem specjalistą w zakresie foniatrii i laryngolog. Od 1995 roku pracuję w oddziale laryngologiczny szpitala w Lubaniu. 

 

Marek Zatoński

 

 

 

 

 

 

 


 

6. NAPADŁEK Jolanta Teresa

okr4 6 smUrodzona 1 sierpnia 1966 r. w Lubaniu, zodiakalny lew, wykształcenie wyższe (Uniwersytet  Zielonogórski – kierunek: zintegrowana edukacja wczesnoszkolna i przedszkolna, Akademia Wychowania Fizycznego w Poznaniu – kierunek: menedżer sportu, Dolnośląska Wyższa Szkoła Służb Publicznych ASESOR we Wrocławiu – kierunek: administracja i przedsiębiorczość w kulturze).  Od 1995 r. związana z kulturą. Od roku 2006 pełni obowiązki dyrektora Gminnego Ośrodka Kultury i Sportu w Siekierczynie. Założycielka i kierownik teatralno – muzycznej Grupy od Anioła Stróża, która w roku 2008 została Kreatorem i Twórcą Kultury Powiatu Lubańskiego. Inicjatorka współpracy artystycznej ze Stanisławem Soyką i artystami Piwnicy pod Baranami z Krakowa. Człowiek Roku 2005 Powiatu Lubańskiego,  Kreator i Twórca Kultury Powiatu Lubańskiego roku 2012. Jako wiceprezes Oddziału Gminnego TPD w Siekierczynie od 21 lat pracuje społecznie na rzecz dzieci zagrożonych patologią i ubóstwem. Współzałożycielka klubu sportowego tenisa stołowego Stowarzyszenie LZS TS Zaręba. Pomysłodawczyni i organizatorka imprez historycznych w Zarębie z cyklu „Pałacowe spotkania z historią”. Wiceprezes Stowarzyszenia Lokalna Grupa Działania „Partnerstwo Izerskie”. Od urodzenia nieprzerwanie mieszkanka powiatu lubańskiego. Zna doskonale problemy i bolączki mieszkańców powiatu. Oprócz problemów społecznych szczególnie zamierza dbać o sprawy związane z kulturą, sportem,  turystyką, rekreacją i działaniami na rzecz seniorów!

Jolanta Napadłek


 

 

7. CZUCHRYTA Tomasz Paweł

okr4 7 smTomasz Czuchryta lat 37 Mgr Fizjoterapii. Jestem absolwentem Uniwersytetu Medycznego w Łodzi.

Obecnie pracuje w Dziale Fizjoterapii w NZOZ Łużyckie Centrum Medyczne Sp.z o.o.

Moim hobby jest piłka nożna.

 

Tomasz Czuchryta