4. KEMPIŃSKI Andrzej Gerard

Okręg nr 3


O sobie…

Mam 48 lat i od urodzenia mieszkam w Lubaniu. Właśnie tutaj zarządzam firmą CHROMEX - zakładem pracy chronionej, który daje zatrudnienie ponad 150 osobom niepełnosprawnym. Posiadam wyższe wykształcenie o profilu ekonomicznym. Nigdy nie byłem członkiem żadnej partii politycznej, choć od lat angażuję się w nasze lokalne sprawy. Do powiatu startuję z list KWW Walerego Czarneckiego.

Startuję do powiatu, bo…

W radzie powiatu chciałbym skupić się przede wszystkim na elementach, w których mam największe doświadczenie. Od ponad 20 lat zarządzam firmą i pracuję z osobami niepełnosprawnymi. Z jednej strony będę mógł pomóc w racjonalnym zarządzaniu naszym wspólnym budżetem. Z drugiej, doskonale znam potrzeby niepełnosprawnych – tych, o których najczęściej się zapomina, mówi za mało. Warto pamiętać, że pomoc tym osobom to jedno z zadań powiatów.

W powiecie chciałbym…

Moim zdaniem brakuje nam przede wszystkim rozwiązań, które pomogą realizować pomysły mieszkańców. Już w pierwszym roku chciałbym wprowadzić „mały budżet obywatelski” skierowany do uczniów szkół ponadgimnazjalnych. W nim młodzi sami mogliby decydować na co chcą wydać pieniądze, a jednocześnie angażowaliby się w lokalne sprawy. Jeśli rozwiązanie to się sprawdzi, w kolejnych latach podobne budżety, już z większymi środkami, mogłyby powstać także dla wszystkich gmin powiatu lubańskiego.

Problemem w powiecie jest…

Problemów do rozwiązania jest sporo. Nie na wszystkie z nich wpływ ma samorząd. Przed powiatem lubańskim szykują się moim zdaniem dwa duże wyzwania, które znacząco ułatwiłby życie mieszkańcom. Pierwszym jest wprowadzenie rozwiązań, które umożliwią mieszkańcom załatwienie prostych spraw urzędowych przez internet – bez zbędnego stania w kolejkach. Tu z pomocą może przyjść wprowadzenie e-usług. Poza światem cyfrowym poważnym problemem pozostaje m.in. malejąca liczba połączeń komunikacji miejskiej. Wiem, że sporo osób z mniejszych miejscowości ma problem z dojazdem do Lubania. To kwestia, która zdecydowanie powinna zostać wzięta pod uwagę w naszym powiecie.

W powiecie dobrze działa…

Powiat lubański pochwalić można za skuteczne pozyskiwanie środków na remonty dróg powiatowych. Według moich informacji ponad 80% dróg powiatowych zostało już zmodernizowanych i jest w bardzo dobrym stanie. Oczywiście zawsze jest coś jeszcze do zrobienia. W ramach kompetencji powiatu wyremontować należałoby w najbliższej kadencji na przykład ulice Słowackiego i Kopernika w Lubaniu.

Wszystkich zapraszam do kontaktu emailem: a.g.kempinski@wp.pl

Andrzej Kempiński